W związku z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń związanych ze stanem epidemii w naszym kraju, pokrótce wyjaśniam o co chodzi z tym zakazem poruszania się i co tak naprawdę możemy robić, a czego nie powinniśmy.
Przede wszystkim, pamiętajmy: zakaz przemieszczania obowiązuje od dnia 25.03.2020 do 11.04.2020, obejmuje terytorium całej Polski i co do zasady dotyczy każdej osoby przebywającej na terytorium RP.
Na każdym portalu internetowym znajdziemy jednak informację, że od powyższego występują wyjątki:
👉 Wyjście z domu związane z podróżą z domu do pracy i z pracy do domu,
👉 Zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącym sprawami życia codziennego,
👉 Wolontariat wykonywany na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19.
👉 Musimy także pamiętać o tym, że instytucje religijne pozostaną otwarte, a więc możliwe jest również wyjście z domu w celu sprawowania lub uczestnictwa w obrządku religijnym (np. wyjście na mszę do kościoła), ale zwróćmy uwagę na to, że poza osobą prowadzącą dany obrządek (np. księdzem), uczestniczyć w nim może wyłącznie 5 osób.
Rozporządzenie wydane zostało wczoraj, a już w ciągu kilku godzin od jego pojawienia narosło wiele pytań i próśb o doprecyzowanie poszczególnych wyjątków od zakazu przemieszczania się. Zebrałam dla Państwa odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:
👉 „Co z poruszaniem się komunikacją miejską?” – pojazdy komunikacji miejskiej będą nadal się poruszać, ale podróżować nimi będzie mogło w tym samym czasie wyłącznie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (przy autokarze z 70 miejscami, wejdzie do niego max 35 osób plus kierowca),
👉 „Czy wyjątek dotyczący wyjścia do pracy obejmuje również osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych?” – tak, wszyscy zatrudnieni na umowach o pracę, umowach cywilnoprawnych oraz prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą przemieszczać się do pracy.
👉 Jestem rolnikiem, czy będę mógł wykonywać swoją pracę?” – tak, wskazany wyjątek dotyczy także przemieszczania się osób w celu prowadzenia działalności rolniczej oraz wykonywania prac w gospodarstwie rolnym.
👉 „Czy potrzebuję specjalnego zaświadczenia, że przemieszczam się w celu dojazdu do pracy?” – nie, w przypadku kontroli, wystarczające jest poinformowanie funkcjonariuszy o celu podróży oraz miejscu wykonywania pracy.
👉 „W ramach wykonywania pracy, muszę załatwić kilka niezbędnych spraw typu wizyta na poczcie, czy zakup materiałów niezbędnych do wykonywania działaności. Czy mogę dokonać tych czynności bez narażenia się na ukaranie?” – tak, wykonywanie usług związanych z aktywnością zawodową jest dozwolone (choć musimy pamiętać, że wszystko to musimy robić w ramach rozsądku).
👉 „Co się zalicza do ‚niezbędnych spraw życia codziennego’?” – mogą to być sprawy tak oczywiste, jak wizyta u lekarza (o ile została wcześniej uzgodniona), w aptece, zrobienie zakupów czy wizyta na poczcie (o ile rzeczywiście jest ona niezbędna), ale do tej grupy zaliczymy również drobne wyjścia na spacer oraz wyjście w celu wykonywania aktywności sportowej.
👉 „Mam ustalony plan treningowy, ponieważ przygotowuję się do zawodów, czy wychodząc z domu pobiegać narażę się na ukaranie?” – nie, wyjścia z domu w celu wykonywania aktywności sportowej są dozwolone, jednak musimy pamiętać, że możemy biegać w grupach maksymalnie 2-osobowych oraz zachowując odpowiednią odległość od siebie.
👉 „Wraz z mężem chcemy wyjść na spacer, zabierając także naszego syna, ale jest to już grupa 3-osobowa, czy możemy taki spacer odbyć?” – tak, ograniczenie do poruszania się w grupce dwuosobowych nie dotyczy rodzin, a więc spokojnie możecie Państwo wyjść z domu na spacer, ale pamiętajcie, że place zabaw są miejscem wysokiego ryzyka zakażenia, w związku z czym zabawa na takim placu jest zakazana.
👉 „A co z zakupem posiłku w restauracji?” – restauracje nadal mogą świadczyć tego rodzaju usługi, ale wyłącznie w formie odbioru osobistego posiłku lub zamówienia na wynos. Nie jest możliwe spożywanie posiłku w restauracji.
👉 „Czy poza sklepami spożywczymi i aptekami mogę skorzystać z innych usług?” – zgodnie z informacjami przekazanymi przez ustawodawcę, czynne będą sklepy spożywcze, apteki, pralnie, drogerie i banki, a także restauracje serwujące posiłki na wynos.
👉 „Pomagam mojej 70-letniej babci, czy nadal mogę jej pomagać czy może powinnam pozostać w domu?” – pomoc osobom starszym zaliczamy do wyjątku mówiącego o wolontariacie. Pamietajmy jednak, aby niepotrzebnie nie narażać takich osób, a więc zostawmy zakupy pod domem, a kontakty osobiste ograniczmy do niezbędnego minimum. Osoby po 60. Roku życia są najbardziej zagrożone koronawirusem – przechodzą go najciężej, a choroby współistniejące dodatkowo pogarszają ich sytuację.